Trochu historie-za co se nestydíme

4. Trochu historie:

Ustavující schůze – Naturforschender Verein in Brünn – Přírodovědného spolku v Brně

ulice
Jánská

místo
v budově reálky
účastníci
hrabě Vladimír Mitrovský, první předseda
osoby
Gregor Mendel
jeden ze zakládajících členů Přírodovědného spolku v Brně
Gustav Niessl von Mayendorf
zakládající člen

charakteristika:
Naturforschender Verein in Brünn sdružoval moravské přírodovědce, německé i české a pravidelně pořádal přednášky a exkurze. Jeho hlavním úkolem bylo prozkoumání přírodovědných poměrů na Moravě a ve Slezsku a podpora a šíření studia přírodních věd.
Spolek úzce spolupracoval s Německou vysokou školou technickou v Brně, v jejíchž prostorách se konala valná shromáždění a kde byla rovněž umístěna rozsáhlá spolková knihovna.
Mezi zakládající členy tehdy patřil i Johann Mendel, jehož první objevy byly publikovány ve spolkovém časopise, (Verhandlungen des Naturforschenden Vereins). Bohužel tento sborník neměl světovou sledovanost a jeho práce zapadly.

Na přelomu 19. a 20. století bylo Brno pod vlivem národnostních rozporů. V Brně se stýkaly dvě odlišné kultury – německá a česká a v jedné nebylo místo pro druhou.
Proto byl založen v roce 1905 klub český jako analogie této německé společnosti a to byl Přírodovědecký klub v Brně,
Pokládáme tedy rok 1905 za přímý počátek našeho – Přírodovědeckého klubu v Brně.
Založen byl na ustavující schůzi 12.6.1905 v dvoraně Vesny. Klub spolupracoval s Františkovým Muzeem, nyní MZM a publikoval v časopise Příroda .
Po několika neklidných letech sporů se do Brna přestěhoval p. profesor dr. Josef Podpěra, který vykonával funkci předsedy vynikajícím způsobem až do roku 1955.
Základním účelem klubu bylo Pěstovat přírodní vědy a šířit přírodovědecké vzdělání. Klub přírodovědecký sdružoval a sdružuje členy nejrůznějších stupňů vzdělání od vysokoškolských profesorů po laiky, které navzájem spojuje zájem o přírodu a láska k ní.
Dále bylo účelem klubu umožnit publikační činnost ve svém sborníku. Po roce 2000, se vědecká činnost provádí i publikuje jinak a jinde a sborník klubu postupně ztratil na významu.

Nyní se snažíme naplňovat zejména základní poslání klubu- šířit přírodovědecké vzdělání mezi co nejširší základnu zájemců o přírodu pomocí exkursí v létě a přednášek v zimě.

Aktualizováno: 22. 09. 2018